SAFRANBOLU'dan DAVET


'Dünya'ya Beni Miras' kılan,
'Müze Kent' sergime bekliyorum...


Dünya Miras Kenti

Safranbolu Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla

DÜNYA MİRASI

SAFRANBOLU

Safranbolu Gezi Rehberi...


KENT MÜZESİ

Eski dönemlerde "Bor / Borlu" denilen ve Safran baharatına işaretle, "SafranBorlu" isminin oluşmasına kaynaklık eden "kalenin" olduğu yere 1906 yılında Hükümet Konağı yapılmıştır.
1976'e kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan bina, yangın sonrası kullanılamaz hale gelmiştir. Bina; 2000 yılında restarasyona alınmış ve 2006 yılında Müze olarak hizmete girmiştir.

Pazartesi günleri hariç hergün Sabah 10.00 ile Akşam 17.30 arası ziyaretlere açıktır.

KRİSTAL TERAS

Müze kent Safranbolu'da 2012-2013 yılında hizmete giren Kristal Teras, Tokatlı Kanyonu'nu 80 metre yükseklikten seyretme olanağı veriyor. Çelik üzerine üç santimlik üç kat cam ile kaplanmış olan teras tabanı ayaklarınızın altındaki kanyon manzarasını sizlere sunuyor. Dünya Mirası Kent listesine Unesco tarafından 1994 yılında dahil edilen Safranbolu'nun modern yüzünü temsil ediyor

Mevsim şartlarına bağlı değişim göstermekle birlikte hergün Sabah 08.30 ile Akşam 20.00 arası ziyaretlere açıktır.

MENCİLİS

MAĞARASI

Karabük'e bağlı Bulak Köyü sınırları içinde yer alan Mencilis (Toplanılan yer, Topluluk, Toplantı yeri. 12. yüzyılda insanlar burayı ağırlıklı olarak korunma amaçlı olarak kullanmışlar.
Saklanma, saklama ve savunma amaçlı toplantı / mencilis mağarası)
mağarası toplam 6 km uzunluğa sahip. 400 metresi ışıklandırılmış olarak ziyarete açık olan mağaranın içinde; şelaler ve yer altı gölleri bulunmaktadır....

Mevsim şartlarına bağlı değişim göstermekle birlikte hergün Sabah 08.30 ile Akşam 20.00 arası ziyaretlere açıktır.

İNCEKAYA

SU KEMERİ

İncekaya su kemeri Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 17. yüzyılda yaptırılmıştır. Kristal Teras ile komşudur. Tokatlı Kanyonu'nun üzerine Kentin suyunu temin etmek için yaptırılmış olup Safranbolu merkezine 7 km uzaklıktadır.

İncekaya su kemeri 116 metre uzunluğunda, 120 cm genişliğinde ve 6 kemeri olan örme taş yapıdır. Kanyon yüksekliği 50 metre civarındadır.

Gece ışıklandırması vardır. Açık alanda olduğundan ziyaret kısıtlaması yoktur.

YÖRÜK KÖYÜ

Safranbolu Yörük Köyü Safranbolu'ya 10 km uzaklıkta dışında Kastamonu yolu üzerindedir. Yörük köyü 1565 yılında bu bölgeye yerleştirilen Kayı’ların Karakeçili aşiretine bağlı Geçenbeyler tarafından kurulmuş. Tamamına yakını eski konaklardan oluşan köy, Safranbolu'nun kopyasıdır.

Türkiye'nin ücretle girilen tek köyüdür. Köy tamamen müze olarak kabul edilmiş. Köy içi gelir elde etmede avantaj sağlayan satış yerlerinin ayracalığından, köy ahalisine de sebeplenir olmuştur.
"Önemli olan Turizm" diyen köy, Cemil İpekci'nin köyüdür.

TARİHİ 'ESKİ ÇARŞI'

Esnaf ve Zanaatkarların Ahilik kurallarına yer aldığı Eski Çarşı, günümüzdede hemen hemen eski yapısını korumakta, çarşıda; Aktarlar / Şifa Eczaneleri, Lokumcular, Yemeniciler, Kunduracılar, Sayacılar, Saraçlar, Ahşap hediyelikciler, Antikacılar, Demirciler, Sobacılar, Lokantalar, Esnaf Kahveleri, Hububatcılar, Zahiriyeciler ile içlerinde Cinci Hanının ve İzzet Paşa Cami'sinin de bulunduğu Tarihi yapılar ve Esnaf kahvesi gibi Safranbolu'daki önemli esnafların yer almaktadır.

Ziyaret saati, elbette Esnafların faaliyette olduğu zamanlarda olmalıdır.

KAYA MEZARI

Safranbolu civarında öne çıkartılmamış çok sayıda kaya mezarları bulunmaktadır. Gizli kalmalarına en çok definecilerin sevindiği kaya mezarları koruma altında olmadığı içinde talana uğramış haldedir.

2500-3000 yıllık Roma döneminden kalma kaya mezarları daha çok Hacılarobası, Üçbölük ve Ilbarıt köyleri civarında bulunmaktadır.

1 yıl önce turizme açılan kaya mezarları görülmeye değer yapıdadır. Karabük sınırları içerisinde toplam 116 adet kaya mezarı bulunmakta imiş.

KONAKLAR

UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 tarihinde Dünya Miras Kenti ilan edilen Safranbolu'yu Safranbolu kılan Konakları kente girer girmez görmeye başlıyorsunuz.

18. ve 19. yüzyıl Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan 'Müze Kent Safranbolu' Konaklarının içleride, geziyi beklentilerin üstüne çıkaracak güzellikleri barındırmakta.

Tavan Ahşap işlemeleri, Taş yapıları, Konak yaşam alanları, Konak yaşam canlandırmaları, ve Konak içi havuzları...

YAYLALAR KANYONLAR

Safranbolu ve çevresinde Kristal Teras'ında içinde bulunduğu Tokatlı Kanyonu gibi çok sayıda Kanyon bulunmaktadır. İncekaya su kemeride Tokatlı Kanyonu içindedir.
Safranbolu'nun çevresinde Sarı Çiçek yaylası gibi piknik ve kamp yapılabilecek, doğayla iç-içe yaşanabilecek çok sayıda yaylalarda bulunmaktadır. Yaylaların yanı sıra Of-Road alanları ve parkurlarıda mevcuttur.Dünya Mirası
Müze Kent Safranbolu

Safranbolu_B10_Ecarsi Safranbolu_B20_Ecarsi Safranbolu_B30_Ecarsi Safranbolu_B40_Ecarsi Safranbolu_B41_Ecarsi Safranbolu_B42_Ecarsi Safranbolu_B45_Ecarsi Safranbolu_C20_Ecarsi Safranbolu_C30_Ecarsi Safranbolu_C32_Ecarsi Safranbolu_C40_Ecarsi Safranbolu_D20_Ecarsi Safranbolu_D30_Ecarsi Safranbolu_D40_Ecarsi Safranbolu_D50_Ecarsi Safranbolu_D60_Ecarsi Safranbolu_E20_Ecarsi Safranbolu_E30_Ecarsi Safranbolu_E40_Ecarsi Safranbolu_E50_Ecarsi Safranbolu_E60_Ecarsi Safranbolu_F20_Ecarsi Safranbolu_F30_Ecarsi Safranbolu_F40_Ecarsi Safranbolu_F50_Ecarsi Safranbolu_F60_Ecarsi Safranbolu_F70_Ecarsi Safranbolu_G20_Ecarsi Safranbolu_G30_Ecarsi Safranbolu_G40_Ecarsi Safranbolu_G50_Ecarsi Safranbolu_G60_Ecarsi Safranbolu_G70_Ecarsi Safranbolu_H20_Ecarsi Safranbolu_H30_Ecarsi Safranbolu_H40_Ecarsi Safranbolu_H50_Ecarsi Safranbolu_H60_Ecarsi Safranbolu_H70_Ecarsi Safranbolu_H80_Ecarsi Safranbolu_H90_Ecarsi Safranbolu_H100_Ecarsi Safranbolu_H110_Ecarsi Safranbolu_K20_Ecarsi Safranbolu_K30_Ecarsi Safranbolu_K40_Ecarsi Safranbolu_K50_Ecarsi Safranbolu_K60_Ecarsi Safranbolu_K70_Ecarsi Safranbolu_K80_Ecarsi Safranbolu_L20_Ecarsi Safranbolu_L30_Ecarsi Safranbolu_L40_Ecarsi Safranbolu_L50_Ecarsi Safranbolu_L60_Ecarsi Safranbolu_L70_Ecarsi Safranbolu_M20_Ecarsi Safranbolu_M30_Ecarsi Safranbolu_M40_Ecarsi Safranbolu_M50_Ecarsi Safranbolu_M60_Ecarsi Safranbolu_N20_Ecarsi Safranbolu_N30_Ecarsi Safranbolu_N40_Ecarsi Safranbolu_N50_Ecarsi Safranbolu_N60_Ecarsi Safranbolu_N70_Ecarsi Safranbolu_N80_Ecarsi Safranbolu_O20_Ecarsi Safranbolu_O30_Ecarsi Safranbolu_O40_Ecarsi Safranbolu_O50_Ecarsi Safranbolu_O60_Ecarsi Safranbolu_O70_Ecarsi Safranbolu_O80_Ecarsi Safranbolu_R20_Ecarsi Safranbolu_R30_Ecarsi Safranbolu_R40_Ecarsi Safranbolu_R50_Ecarsi Safranbolu_R60_Ecarsi Safranbolu_S20_Ecarsi Safranbolu_S30_Ecarsi Safranbolu_S40_Ecarsi Safranbolu_S50_Ecarsi Safranbolu_S60_Ecarsi Safranbolu_S70_Ecarsi Safranbolu_T20_Ecarsi Safranbolu_T30_Ecarsi Safranbolu_T40E_carsi Safranbolu_T50_Ecarsi Safranbolu_T60_Ecarsi Safranbolu_U20_Ecarsi Safranbolu_U30_Ecarsi Safranbolu_U40_Ecarsi Safranbolu_U50_Ecarsi lightbox MACby VisualLightBox.com v6.1

SAFRANLI YAŞAMA DAVET EDİYORUZ...

'Sağlıklı yaşama' katıkımız olursa ne mutlu bize...

En pahalı baharat olması, değerinden, kıymetinden, etkisinden ve faydasından olan safran; tüm bu özellikleri göz önüne alındığında, karşılığını kat ve kat ödeyen bir baharattır.

Etkisine bakıldığında "pahalı" kavramının göreceli olduğu anlaşılır." Safranın, 30-35 lira (5-6 $) gibi bir fiyata satılan 1 gramı ile en az 50 fincan çayı, 'sağlık iksiri' olarak içebilirsiniz.

Kahvehane çayının yarı fiyatına içebilen 'safran', sizce pahalı olabilir mi? Karşılığını veremese! o fiyatlara ulaşamayacağı gibi, ekimide yapılamaz.

Fiyatını saptayan faktörlerin başında; etkisinin vazgeçilmezliği, dekardan ~0,5 kg elde edilmesi ve üretimdeki meşakkatin derecesi gelmektedir.


Safran Abla