BESİNLER
DEVALAR

DOĞANIN ŞİFA HAZİNELERİ

Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla Safran Abla


Maydanoz, Dereotu, Nane

Tarçın, Zencefil, Zerdeçal

Yulaf, Sumak, Susam, Keten

Sarmısak, Soğan, Ceviz, Fındık

Yağ, Süt, Yoğurt, Sirke, Su

Kırmızı Et, Tavuk, Balık, Yumurta

Mineraller, Maddeler, Bileşikler

VİTAMİNLER - DETOKSLAR


BESİN BÜLTENİ

ŞİFA KAYNAĞI

Doğanın Sunduğu Hazine

DOĞRU BESLENME:

Yaşamlarımızı etkileyen, yaşam konforumuzu bozan rahatsızlıklar ile en basitinden 'aman vermeyen' türüne kadar yaşamızı etkileyen, yaşamımızı sınırlamakla tehdit eden hastalıklarda doğal ve dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır. Hastalıklardan kurtulabilmek, hastalıkların oluşumuna olanak tanımamak, hastalık tedavilerine katkıda bulunabilmek için doğanın armağanı olan sunumları kabul ederek yaşamımızı kolaylaştırmalıyız.

Pahaca çok değerlileri (sağlık açısından hepsi değerli) yanında, 'doğanın aleni hazineleri' sayılabilecek ulaşılması son derece kolay olan sağlığa davet eden doğal-ilaç fabrikaları vardır. Bunların çoğunuda günlük yaşamımızda tüketiyoruzdur. Elbette içlerinde sevmediklerimiz, burun kıvırdıklarımız, kendimize yakıştıramadığımız, çöpe attığımız, kullanmaktan kendimizi alıkoyduklarımız, "aman canım sende diye" görmemezliğe geldiklerimiz, hatta üzerine basıp ezdiklerimiz, ilaçlattırdıklarımız, bahçelerimizden ve saksılarımızdan söktüklerimizde vardır. Onlardan uzaklaşmak, kurtulmak, onları küçümsemek yerine, onların konforlu yaşamamızın doğal hazineleri olduğunu bilmeliyiz. Burada önemli olan, dengeli beslenmemizin yanısıra onları doğru ve zamanında değişken miktarlarda gereğince kullanabilmek.

Sağlıklı yaşam için, hastalıkları önleyebilmek için, tedavilere daha kolay cevap verebilmek için; dengeli ve doğal beslenmenin önemi unutulmamalıdır. (Zehirin alındığı miktarı insanın sağlığını bozar. Çok aşırı içilen 'su' zarar verebildiği gibi, panzehir olarak alınan yılan zehiride fayda verebilir. Az ve eksik alınan protein sağlıklı beslenme sorunu oluşturuken, yılan zehirindeki fazla proteinde öldürür. Bünyenin bağışıklık sistemini tetiklemesi için yaptırılan aşılarda, aslında o hastalığı yapan mikrobun seyreltilmiş-sersemletilmiş hali değil mi?), salgınlara karşı mikrop ihtiva) Bu nedenle; hastalıkları tetiklemeyen doğal ve taze meyve ve sebzeler yanısıra baharat, süt ürünleri tüketimi ön plana alınmalı. Sağlıklı yaşam için faydalı kabul edilen protein, yağ, karbonhidrat, vitamin-mineraller ve lifden zengin doğal gıdalardan alınmalıdır.

Sağlıklı bünye için şart olan su ihmal edilmemeli, günde 2 litre civarında (bedensel büyüklüğe / kiloya bağlı) mümkünse kaynak suyu tüketilmelidir. Suyun içeriğinde vücutta birikim yapacak maddelere, mineral yapısına dikkat edilmelidir. Aynı maliyete doğru su içmek çölde kalınmadığı sürece her zaman mümkündür (Örneğin; klor ve florun fazla olması tiroid bezine zarar verir. Tiroid hastalığı, guatr tetikleyicisi olabilir. Diğer alınan maddelerin tamamlıyıcısı olabilir. İyotsuz tuz kullanımı gibi).

son

.... TARİFLER ....


GAZ GİDERİCİ:

YAPIM HALİNDE

........

sonsonsonsonsonsonsonson

UYARI: bitkisel ürünler, bitki yağları ve bitki özlerinin kullanımıyla ortaya çıkması muhtemel yan etkiler ve bu etkilerden kaynaklanabilecek zararlar hakkında bilgilendirme notu.
.... Sitemiz sayfalarında yer alan bilgiler; konusunda uzman sayılan kişi ve kurumların yayınlarından derlenmekte ve ürün başlıkları altında toplanarak sizlere sunulmaktadır.
Makalelerden derlenen yazılar faydayı duyurabilmeyi, fayda sağlayabilmeyi amaçlayan bilgi içerikli yayınlardır. Dolaysıyla, bilgilendirme dışında ve bilgi verme seviyesinin üstünde kabul edilmemesi gereken detay yazılardır.
Yazılarda aktarılan bilgiler, önerilenler yada tavsiye edilen uygulamalar tedavilerde kesinlikle kullanılması önerilen REÇETE-VARİ /direktifleryazılar olarak algılanmamalıdır.
Keyfe-kader çay-tonik-katkı-bakım-masaj-tadlandırıcı... gibi kullanımların dışında kalan rahatsızlıklara çare olarak kullanmadan önce tıbbi destek aranmalı dolaysıyla doktora danışılmalıdır.
Yazılarda yer alan tavsiyelerin doğrulukları sorgulanmalıdır. Önerilen bitki ve ürünlerin gerek bitki elde ediliş yöntemleri gerekse üretimleri hakkında bilgiler edinilmelidir. Bilgiler; atadan kalma yöntemlerle alınıp-verilmemeli, bitki çeşitlenmelerindeki ve üretimlerindeki yeni gelişmeler çerçevesinde bilgilerin güncellenmesi gerekmektedir.
Yazılar daha ziyade rahatsızlıklarda fayda sağlayan yada sağlayabilecek bilgiler olarak kabul edilip, asıl tedavilere yardımcı, rahatsızlıkları önleyici, tedavileri destekleyici, vücüt değerlerini dengeleyici, eksikleri tamamlayıcı, organizmaları işlevlerine kavuşturucu, bünye bağışıklığını takviye edici, fiziksel ve mental aktiviteleri kolaylaştırıcı, vitamin ve mineral aktarıcı doğal katkıların tanıtımı olarak görülmelidir.
Doktor tavsiyesine her zaman başvurulmalı, doktor kontrolündeki tahlil sonuçlarına göre hareket edilmelidir.
Her madde ve onların sentezlenmesi ile oluşturulan en iyi ilaç bile, dozu ayarlanmadığı sürece zehre dönüşebilir.
Yılan zehiri ve diğer zehirli metaryellerde ilaç yapımında kullanılıyor. Doğada en zehirli bitkilerden de ilaç elde ediliyor. Panzehir üretimlerinde de yine o maddeler kullanılıyor.
Dozu ayarlanmamış "su" da can alabiliyor. Hayatın kaynağı sayılan suyun, aşırı alımında ve saflaştırıldığında zehire dönüşüp ölümle sonuçlanabilen durumlara yol açtığı gibi, en yararlı bitkilerde her ne koşulda ve her ne tarifte olursa olsun, kontrolsüz ve aşırı tüketimleriyle vücutta yan etkiler meydana getirebilmektedir. Vücutta bazı alerjik etkilere neden olabilmektedir.
Bu nedenle her bitki fasılalı ve kontrollü olarak dikkatlice tüketilmelidir. Dikkat edilmezse, kronik rahatsızlıklar göz önüne alımmazsa, bünyede olan diğer hastalıkları, tetikleyebileceği göz önüne alınmalıdır. Eğer bu riskler hesap edilmez yada eldeki bilgilere göre hareket edilirse faydalı olan bitkiler, sağlığı etkileyen zararlı bitkiler konumuna gelebilir.
Her aşırı yüklenmeler gibi fazla vitamin alımıda organizmaya, organlara zarar verebilir. (Ihlamur, adaçayı çok rahatlatıyor, kasları gevşetiyor diye fazlaca alındığında en azından kalp kapakcıklarını ve mide kapakcığını yumuşatır, cinsel uyarımları geciktirebilir...vb..)
Bu nedenle, derlenerek yayınlanan yazılar ve tavsiyeler doktor reçetesi gibi görülmemelidir. Özellikle, kronik rahatsızlıkları olanlar doktora danışarak kullanmalıdır.
Farklı farklı hastalıklardan tedavi görenler, sürekli ilaç kullananlar, kronik hastalıklarla mücadele edenler, alerjik hassasiyeti olanlar mutlaka doktora danışmalıdır.
Özellikle, bitki yağları, extrantları, detoks halleri yoğunlaştırılmış bitki özleri olduğundan, bitki sıvısı olmaktan uzaklaşıp neredeyse ilaç konsantresi konumuna yaklaşmaya başlamıştır. (ilaç ve hap dozajlamasından elbette kat ve kat uzaktır. Ama aşırı tüketimle bu fark azalır. Organlarda olan başka bir hastalığı tetikleyebilir ya da tedavisine sekte vurabilir. Bu nedenle aşırı tüketimden ve süreklilikten kaçınmalı. Kullanıma haftada bir kez olsun ara verilmeli ve kişilerden kişilere değişse de yarar sağladığı tespit edilen oranlarda kalınmalıdır) Sürekli kullanımlar için doktora mutlaka danışmalıdır.
Sürekli kullanımlar yerine fasılalı ve aşırıya kaçmadan alınmakla yetinmeyip, vücutta fiziki değişiklikler gözlendiği gibi mental değişiklikler de gözlenmelidir.
Alerjik bünyeye, kronik rahatsızlıklara sahip olanlar ile sürekli ilaç kullananlar daha dikkatli olmalı ve bu nedenle mutlaka doktora danışılmalıdır. Kullanılan ilaçların etkisini azaltmamak, hesaplanmayan sonuçlarla karşılaşmadan bitkilerden yararlanabilmek için.

SAFRANLI YAŞAMA DAVET EDİYORUZ...

'Sağlıklı yaşama' katkımız olursa ne mutlu bize...

En pahalı baharat olması, değerinden, kıymetinden, etkisinden ve faydasından olan safran; tüm bu özellikleri göz önüne alındığında, karşılığını kat ve kat ödeyen bir baharattır.
Etkisine bakıldığında 'pahalı' kavramının göreceli olduğu anlaşılır. Safranın, 50-80 lira (4-5 $) gibi bir fiyata satılan 1 gramıyla en az 50 fincan çayı 'sağlık iksiri' olarak içebilirsiniz.
Kahvehane çayının yarı fiyatına içebilen 'safran', sizce pahalı olabilir mi? Karşılığını veremese! 'o fiyatlara' ulaşamayacağı gibi, ekimide yapılamaz.
Fiyatını saptayan faktörlerin başında; etkisinin vazgeçilmezliği, dekardan ~0,5 kg elde edilmesi ve üretimdeki meşakkatin derecesi gelmektedir.


Safran Abla